Inwentaryzacja z drona - pomiar objętości składowisk

Potrafimy zaplanować i wykonać nalot dronem. Bez problemu generujemy numeryczny model terenu. Dokładnie mierzymy objętości mas ziemnych. Gdzie tym razem wykorzystano "moce" Orthodrone?

Połowa roku to często czas inwentaryzacji czy kontroli objętości składowanych materiałów. Może to też być idealny moment na wypróbowanie nowej metody pomiaru: nasz klient zdecydował się na fotogrametryczny pomiar objętości. W wyznaczonym terminie, uzbrojeni w naszego wirnikowca oraz odbiornik GNSS, wyruszyliśmy w teren. Czekała nas praca w kilku rozsianych na terenie Śląska lokalizacjach.

Ze względu na swoją specyfikę lokalizacji i kształt, każde z opracowywanych składowisk węgla wymagało indywidualnego podejścia. Jednak we wszystkich przypadkach nalot fotogrametryczny dronem zakończył się pełnym sukcesem: sprawnie zebraliśmy dane (zrobiliśmy zdjęcia z drona, zmierzyliśmy współrzędne fotopunktów) potrzebne do wygenerowania modeli 3D składowisk. W biurze przechodzimy, znane nam dobrze, kolejne etapy tworzenia numerycznego modelu terenu (NMT): import danych, aerotriangulacja, wprowadzenie punktów kontrolnych (GCP - Ground Control Points) i oczekiwanie, aż powstanie gęsta chmura punktów oraz NMT.

Wysoko rozdzielczy, wiernie oddający kształt obiektu model z drona to wszystko, co jest potrzebne, żeby dokładnie pomierzyć objętość składowiska (błąd poniżej 1%). Uwzględniając wykonany pomiar gęstości nasypowej, obliczamy masę składowanego węgla, redagujemy raport z wynikami pomiarów i zadanie uznajemy za wykonane! I znów jesteśmy gotowi na kolejne zlecenia!

 Zachęcamy do przeglądnięcia naszego portfolio: NASZE REALIZACJE.

Dział Techniczno-Handlowy

Łukasz Podstawek

tel.: +48 784 616 269
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Derengowski

tel.: +48 539 954 989
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.