Kompletna inwentaryzacja: pomiar objętości i gęstości objętościowej węgla

Inwentaryzacje hałd węglowych obejmują obmiar zwału oraz pomiar gęstości objętościowej składowanego paliwa. Oferujemy kompletną usługę łączącą fotogrametryczne obliczenia objętości z pomiarem gęstości węgla.

Zakłady energetyczne zobowiązane są do dokładnej ewidencji ilościowo-jakościowej węgla na składowiskach oraz węgla spalonego w danym okresie rozliczeniowym. Inwentaryzacja składowanego paliwa (węgla) to podstawowa metoda wyznaczania ilości spalonego węgla. Polega ona na obliczeniu różnicy między ilością zakupionego węgla a masą węgla, który pozostaje na składowisku.

Wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego w pomiarach objętości hałd i składowisk opisywaliśmy dotąd zarówno z punktu widzenia teorii (FOTOGRAMETRYCZNY POMIAR OBJĘTOŚCI), jak i naszych realizacji (Inwentaryzacja z drona - pomiar objętości składowisk).

W przypadku zapasów węgla proponujemy również profesjonalny pomiar gęstości objętościowej, który przeprowadzany jest zawsze w tym samym dniu, w którym wykonywany jest nalot fotogrametryczny dronem. Dzięki temu nasi Klienci otrzymują pełny raport zwierający dane dotyczące masy składowanego węgla.

Pomiarów gęstości objętościowej dokonujemy na podstawie wytycznych zawartych w instrukcji stanowiącej Załącznik nr 3 do Zarządzenia Ministrów Górnictwa i Energetyki, Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dnia 23 marca 1987 r. w sprawie krajowych norm ubytków naturalnych paliw stałych.

Wykonuje je odpowiednio przeszkolony zespół. Miejsca pobrania próbek wyznaczone zostają  tak, aby  pobrany  materiał  odzwierciedlał średni ciężar  objętościowy zwału. Z ustawionej na powierzchni  skrzyni bez dna wybiera się węgiel, który następnie jest ważony z dokładnością do 0,1 kg.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi we wspomnianej instrukcji obliczenia masy magazynowanego paliwa stałego dokonuje się przez przemnożenie objętości zwału paliwa i gęstości objętościowej

m = V ˑ ɤop

gdzie:

m - masa magazynowanego paliwa [kg]

V - objętość zwału paliwa [m3]

ɤop - gęstość nasypowa / ciężar objętościowy [kg/m3]

 

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących oferowanych przez nas pomiarów, zapraszamy do kontaktu.

Dział Techniczno-Handlowy

Łukasz Podstawek

tel.: +48 784 616 269
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Derengowski

tel.: +48 539 954 989
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.