NMPT z bezzałogowego statku powietrznego dla składowiska odpadów

Szybko, bezpiecznie, dokładnie. Tak można opisać proces tworzenia numerycznego modelu pokrycia terenu z użyciem UAV. Jak wygląda w praktyce i jakie korzyści niesie, opisujemy na podstawie naszych prac dla jednego z zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych.

Dzięki właściwemu planowaniu i przygotowaniu, o który pisaliśmy tutaj, nasze prace w terenie i w biurze przebiegły bez niespodzianek i problemów. Na teren składowiska wyruszyliśmy zaopatrzeni w dokładnie przemyślany plan nalotu fotogrametrycznego dronem, precyzyjny odbiornik GNSS  oraz w zestaw gotowych do rozmieszczenia w terenie fotopunktów. Na miejscu ruszyliśmy do dzieła - stabilizowania i pomiaru współrzędnych punktów osnowy fotogrametrycznej. Warunki pogodowe tj. brak porywów wiatru i niebo równomiernie pokryte chmurami, również nie utrudniały nam zadania: nasz nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem powietrznym wykonaliśmy bez żadnych zakłóceń. Zdjęcia zrobione, punkty pomierzone - czas wracać do biura i opracowywać zgromadzone przez drona materiały.

Nasz cel to uzyskanie aktualnych i precyzyjnych informacji na temat ukształtowania powierzchni składowiska oraz objętości zalegających na nim odpadów. Zaczynamy od wygenerowania chmury punktów - pamiętając rzecz jasna o uwzględnieniu  kilkunastu pomierzonych punktów osnowy fotogrametrycznej. Punkty te, wykorzystywane jako GCP (Ground Control Points), umożliwiają precyzyjne umieszczenie modelu 3D z drona w wybranym układzie współrzędnych i poprawę jego jakości (zmniejszenie szumów). Część z nich posłużyła jako punkty kontrolne (check points) przy określaniu dokładności opracowania.

Mija kilka godzin i mamy gotową chmurę punktów oraz model siatkowy (3D mesh). Już w tym momencie, siedząc za biurkiem można nie tylko cieszyć się widokiem 3D składowiska, ale również dokonywać na nim prostych pomiarów czy przeglądać zdjęcia ukazujące w szczegółach jego powierzchnię. Tym razem to jednak nie wystarcza: chcemy stworzyć numeryczny model pokrycia terenu (NMPT), bo na jego podstawie będzie można przygotować interesujące zleceniodawcę mapy i wyniki pomiarów objętości.

Ten etap również nie przysporzył nam kłopotów. W oprogramowaniu typu GIS, na podstawie NMPT z drona powstały mapy: hipsometryczna i poziomicowa oraz profile.

Bardzo prostym zadaniem jest również określenie objętości składowanego materiału: wystarczy na model wysokościowy z drona nanieść lub zaimportować odpowiedni obszar i po chwili otrzymujemy interesujące nas wartości. Przygotowane w opisany sposób modele terenu z BSP umożliwiają śledzenie zmian ukształtowania powierzchni terenu w czasie. Mogą również stanowić dane do analiz objętości wykopu i nasypu (Cut/Fill).

Efekty omawianych prac trafiły do Klienta oraz do naszego portfolio: Składowisko odpadów komunalnych.

 

Zachęcamy do przeglądnięcia całości naszego portfolio: NASZE REALIZACJE.

Dział Techniczno-Handlowy

Łukasz Podstawek

tel.: +48 784 616 269
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Derengowski

tel.: +48 539 954 989
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.