Nalot fotogrametryczny dronem nad Kopcem Wyzwolenia

Dobrze jest móc połączyć pracę z przyjemnością. Takie połączenie nastąpiło gdy, w pogodny jesienny dzień wykonywaliśmy lot nad piekarskim Kopcem Wyzwolenia. I później, gdy opracowywaliśmy zrobione z drona piękne zdjęcia.

Kopiec Wyzwolenia znajduje się w zachodniej części Piekar Śląskich, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 911 z Bytomia do Świerklańca. Wznosi się na wysokość ponad 350 m n.p.m., dzięki czemu szczyt Kopca oferuje wspaniałe widoki. Widzimy z niego wieże piekarskich kościołów, wieżę wyciągową kopalni „Julian”, Kozłową Górę i Jezioro Świerklaniec oraz pobliską Księżą Górę. Przy dobrej widoczności duże wrażenie robi panorama rozciągająca się od południowego wschodu po południowy zachód. Możemy wówczas podziwiać wieże kościołów i zakładów przemysłowych, od Huty „Katowice” po Radiostację w Gliwicach, a nawet, korzystając z lornetki, dostrzec się szczyty Tatr i Sudetów.

Po chwili krótkiej spędzonej na podziwianiu widoków, rozpoczęliśmy zaplanowaną wcześniej misję drona. Jej głównym celem było zebranie materiału fotograficznego, który posłuży do modelowania 3D, ale trudno było oprzeć się pokusie nakręcenia dodatkowego, krótkiego filmu, pokazującego i Kopiec, i uroki jego otoczenia.

Kopiec Wyzwolenia usypywano w latach 1932-37, aby upamiętnić dwa ważne wydarzenia. W 1933 roku obchodzono 250 rocznicę przemarszu pod Wiedeń przez Śląsk wojsk króla Jana III Sobieskiego, a cztery lata później: 15 rocznicę wejścia części ziem śląskich w granice odrodzonej Polski. Nam wygenerowanie modelu Kopca zajęło dużo mniej czasu, a efekt, kolejny model 3D z użyciem BSP trafił do naszego portfolio: Kopiec Wyzwolenia.

Wszystkich, których interesują szczegóły powstawania modeli 3D z drona zachęcamy do zaglądnięcia tutaj: MODELOWANIE 3D oraz tu: NUMERYCZNY MODEL POKRYCIA TERENU.

Zachęcamy do przeglądnięcia całości naszego portfolio: NASZE REALIZACJE.

Dział Techniczno-Handlowy

Łukasz Podstawek

tel.: +48 784 616 269
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Derengowski

tel.: +48 539 954 989
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.