Play
oRTHOdRONE

MODELOWANIE 3D

Slider
Play

MODELOWANIE 3D

Slider
Proces tworzenia modelu 3D z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego można podzielić na trzy główne etapy:

  • planowanie misji drona (BSP)
Prawidłowe zaplanowanie nalotu dronem to podstawa udanego modelowania 3D. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wymiary i kształt fotografowanego obiektu i do nich odpowiednio dostosować min. wysokość lotu, kąt kamery oraz stopień pokrycia zdjęciami.

  • fotografowanie z drona
Aby generowany ze zdjęć model 3D  z drona jak najlepiej oddawał szczegóły obiektu zwykle niezbędna jest duża ilość prawidłowo wykonanych, wysokorozdzielczych fotografii. Dobrej jakości zdjęcia umożliwiają także wygenerowanie tekstury.

  • generowanie modelu 3D
Po wykonaniu misji zarejestrowany materiał zostaje zaimportowany do oprogramowania służącego do opracowywania zdjęć pochodzących z nalotów fotogrametrycznych wykonanych bezzałogowymi statkami powietrznymi. W efekcie złożonych, przeprowadzanych z odpowiednimi parametrami procesów powstaje gęsta trójwymiarowa chmura punktów tj. zbiór punktów tworzących model 3D z drona.

Kolejnym typem prezentacji obiektu w trzech wymiarach jest model siatkowy (3D textured mesh). Taki model 3D zbudowany jest z węzłów, krawędzi i powierzchni oraz nałożonej na nie, utworzonej ze zdjęć, tekstury. Mesh 3D wykorzystuje się głównie do prezentacji danych.

Przy większych opracowaniach obejmujących dużą liczbę fotografii z drona zdarza się, że zdjęcia muszą zostać podzielone na mniejsze bloki i kalibrowane oddzielnie. W kolejnym etapie za pomocą punktów wspólnych projekty łączy się w jeden większy i dla a gęsta chmura punktów (densified point cloud) jest generowana dla całości modelu.


Możliwości jakie daje model 3D z drona są bardzo liczne, od prostej wizualizacji 3D obiektów po zastosowania specjalistyczne w inżynierii i przemyśle.

Shadow
Slider
ORTHODRONE.png

Doradcy Techniczno-Handlowi